İş

GSM şirketlerinden ‘İstanbul’ deprem itirafı! garanti vermemiz çok zor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Beyin sarsıntısı Araştırma Komisyonu toplandı. Heyete GSM firmalarının temsilcileri katıldı. BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Türk Telekom Kurumsal Risk ve İş Sürekliliği Lideri Ali Gürsoy, “İletişimde kesinti olmaması bizim için çok zor bir şey ki böyle bir garanti verebiliriz, yani gerektiren bir şey. çok fazla yatırım. Önemli olan, kesintiden sonra ne kadar çabuk ayağa kalkabileceğinizdir” dedi.

İletişim kesintisinin yıkılan binalardaki baz istasyonlarından kaynaklandığını savunan Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, “Bu işte elektrik, lojistik ve akaryakıt sorununu çözmeden sürdürülebilir bir çözüm mümkün değil. Ayrıca hangi binanın zarar görebileceğini önceden bilseydik tabii o zaman riski ona göre yöneterek baz istasyonumuzu yerleştirirdik ama böyle bir bilgimiz yok.”

Özel hat farklı bir ölçü olabilir

Olası İstanbul depreminde daha kötü süreçlerin yaşanmaması için taleplerini anlatan Süel, şu sözleri kullandı: “Böyle bir anda enerji önceliği yakalanabilirse özel sınır farklı bir önlem olabilir. Geçiş yolu önceliği çok kolaydır. Bir İstanbul depreminde mutlaka transit güzergahına öncelik vermeliyiz. Bunu göz ardı edersek diğer isteklerimizi yerine getiremeyeceğiz.”

1.600 tanesi o gün bir şekilde kesildi.

Turkcell Network Bölge Operasyon Direktörü Abbas Ülgen Ünal, bu bölgelerde yüzde 13’ünün tamir edilemediğini ve iletişim kurulamadığını belirterek, “3 bin 200 baz istasyonumuzun bin 600’ü o gün bir şekilde kesildi.”

“Biz bu işi beceremiyoruz”

Deprem bölgesine gönderilen jeneratörlerin yakıt ve ulaşım sorunları nedeniyle istenilen sonucu veremediğini kaydeden Ünal, tüm bunlar sağlansa bile yeterli olmayacağını ifade etti. Ünal, “Keşke akaryakıt ve jeneratör olunca işler çözülse. Bu büyüklükteki bir deprem için pek sürdürülebilir bir durum değil. İstanbul’da böyle bir deprem olursa 5 bin, 10 bin portatif jeneratör taşırız, istesek altından kalkamayız” dedi.

haber-tortum.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu